Vitt/White
Upper East Side, Manhattan
Vi tillbringar en del tid i Manhattans museikvarter på Upper East Side, öster om Central Park. Där ligger, för att bara nämna ett par, Guggenheim Museums modernistiska byggnad ritad av Frank Lloyd Wright och Metropolitan Museum of Art med sina enorma samlingar.
Den luftiga trapphallen på bilden finns inne på Museum of the City of New York. Den är halvcirkelformad och vitmålad. Mellan våningsplanen, från golv till tak hänger ett ljusdraperi med glaslampor som också fångar upp och reflekterar dagsljuset från ett vitt, arkitektoniskt lekfullt fönster.
vitt veckans fönster och Människoskapelser
Läckert! Slår det mesta jag har sett i fönsterväg!
Ha en skön fredagskväll!
Så läckert! Vilken installation, med perfekt struktur och ändå ett fantassifullt utseende!
Så vackert och effektfullt att det nära nog känns overkligt. Kanske skulle prova på att installera ett liknande ljusdraperi härhemma för att fånga dagsljuset 😉
mycket vackert!!!!!
Wow, så läckert! Ljusdraperiet är helt fantastiskt och förgyller förstås hela hallen!
Läckert, trodde först du photoshoppat 🙂
Å, så vackert! Stjärnregn…
Häftigt och vackert på alla sätt, man sugs ju in i fönstret 🙂
Solen lyser med sin frånvaro hos mig, min bild togs för ca 1 månad sedan då solen fortfarande visade sig då och så 😉
Men så otroligt häftigt! Anar att du fotade denna installation ur flertalet vinklar!
Häftigt och läckert!
Lovely..tänk vad det är berikande att resa..så många fönster man kan samla..underbart.
Så läckert!
Jasså, är det där du är?! Vilken sagolik bild från en spännande resa!
Läckert!
Ovanligt och annorlunda 🙂
http://budapestcityphoto.wordpress.com/2014/11/16/white-window/