Lila
En mycket vanlig syn på min japanska resa. En vanlig perrong, en vanlig man med den vanliga hatten och den vanliga ryggsäcken. I bakgrunden ett vanligt tåg på väg mot Sakaiminato vid japanska sjön i Tottori län. Vi står på perrongen i Yonago redo att fortsätta tågluffen söderut längs kusten. Har just vinkat sayonara till vännerna från Tottori och fått Chiemis hemlagade risbollar som matsäck. Sekunden senare dyker Yoshikos storasyster från Tokyo oväntat upp på perrongen. Hon vallfärdar mellan viktiga tempel och är på väg åt vårt håll. Vi får glatt sällskap en bit på vägen. Det är ett lyckligt sammanträffande och ett mycket ovanligt.
Och varför detta? Ja dagens tema är lila som tåget på bilden och sammanträffandet får ni på köpet.
28:e inlägget i #Blogg100 lila tisdagstema

Ett ovanligt tåg minsann! Lila och häftigt dekorerat! Mannen som står på perrongen gör bilden än mer intressant. Tack för din lilla berättelse!
Så kul att träffa någon helt oväntat på japansk järnvägsstation! Och när jag ser tåget så tänker jag på Löfbergs Lila, även om det inte är samma lila. Vet inte varför.
Du har rätt något påminner om kaffet. Kan det vara typsnittet, måste kolla sen.
Ett lila tåg har jag nog aldrig sett förut
Ha en trevlig tisdag.
Kramen.
Det där tåget var ju riktigt snyggt. Vilket otroligt sammanträffande, världen är liten ibland!
Den var färgrik och alldeles precis Lila
Vilket fint färgglatt tåg! Det lyser allt upp vardagen lite!
Vilket trevligt möte! Det här tåget påminner om våra Pågatåg. De är också lila, men har inte samma förmåga att följa en tidtabell.
Ett litet mysterium det här att just svenska tidtabeller är så svåra att följa.
Hehe, jag funderade både på våra lila bussar här i stan och på de lila pågatågen i Skåne inför det här temat. Ser att du är inne på samma spår, om man nu ska vara vitsig…
Haha men jag ser att du valde ett stickspår till slut Hanna.
Sjovt som der findes flotte farverige tog
Takk for nok en Japanhistorie.
OG lilla tog. Jeg skulle likt å se flere av dem
Ha en fin dag.
http://www.starbear.no/mormor/2013/02/19/lilla-kjaere-noen/
Det var ett mycket lila tåg. Låter som du gjort en mycket intressant resa.
Vad underbart med ett lila tåg till skillnad från våra bruna eller blåa tåg!!
Ha en fin fortsättning på dagen!
Vad spänannde det är med vad som är vanligt på olika ställen. För en är det vanligt, för den andra ovanligt.
Wow, vilket charmigt tåg!
Gillar ditt lila tåg. Det är så roligt att läsa om dina äventyr i Japan! Tänk att träffa på nån bara så där… det är inte en slump, det är ett mirakel om man tänker på hur mycket folk som bor där.
Det var ett snyggt lila tåg, läcker bild över perrongen på tåget. Känns som en ovanlig färg, men kanske vanlig i Japan. När jag läser Kitaro på tåget kommer jag att tänka på en japansk musiker som brukar göra lugn, meditativ musik. Han är ett stort namn inom så kallad ”new age”-musik. Spelar lite åt samma håll som Jean Michel Jarre. Men han har väl knappast något tåg uppkallat efter sig, så det är väl någon annan som har samma namn. Kul, nu ska jag lyssna på Kitaro, han har mycket musik på YouTube!
Dessa fantastiska sammanträffanden som sker emellanåt
Härligt!
Färggrant tåg. Mer sånt här med!
Du skrev om berättelsen med flickan som rymde, packade väskan … du triggade ett minne som inte riktigt vill komma fram helt och fullt! Nu har jag att fundera på
Sammanträffanden när dom är som bäst:-)
Fler sådana lila tåg, gärna här på hemmaplan! Älskar ju lila lika mycket som limegrönt och orange:-)
Åsså älskar jag dessa hemlagade risbollar (min kompis Motoko) skämmer bort mig med sådana ibland. De går då inte att köpa på svenska Sushi ställen.